Zdrowiej z rodzinką Memo!

10 najbardziej depresyjnych zawodów

| 1 Komentarz

Czytałam ostatnio świetny artykuł o najbardziej depresyjnych zawodach. Okazuje się, ludzie pracujący na konkretnych, wymienionych tam stanowiskach, wpadają w depresję częściej, niż ludzie pełniący inne funkcje. Opiszę Wam to w skrócie, zacznijmy od miejsca ostatniego.

10. Przedstawiciele handlowi
Nie ma co ukrywać, to stresujący zawód. Presja na coraz wyższe wyniki, wynagrodzenie uzależnione od sprzedaży, ciągłe delegacje. To wszystko sprzyja pogorszeniu stanu zdrowia, rozchwianiu emocjonalnemu, a nawet zaniedbaniu relacji z bliskimi. Trzeba być chyba samotnikiem o stalowych nerwach, żeby długo wytrzymać w tym zawodzie.

9. Doradcy finansowi
Rozporządzanie pieniędzmi innych wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i ryzykiem. Kiedy klient straci zainwestowane oszczędności, pretensje zawsze spadną na Doradcę, który zlecił mu wykonanie takich, a nie innych czynności. Druga sprawa, to analiza domowego budżetu zupełnie obcej osoby. Z pewnością sytuacja ta jest nie jest komfortowa dla obu stron.

8. Pracownicy administracjiMC900233416
To pierwsza linia frontu we wszystkich instytucjach. Panie w okienkach urzędów, czy sekretarki są narażone na wysłuchiwanie ciągłych skarg, zażaleń, próśb, czy frustracji, a nie mają najmniejszego wpływu na obowiązujące procedury, czy funkcjonowanie całej instytucji.

7. Fachowcy, czyli przyjdzie Pan i naprawi
Niejednokrotnie są mistrzami w swoim fachu i nawet największą awarię powstrzymają własnymi rękoma. Nasze życie byłoby ciężkie bez ich usług, a jednak nie mają powodów do dumy. Nieregularne godziny pracy, niejednokrotnie w godzinach nocnych, wynagrodzenie uzależnione od zleceń i do tego ciągłe odosobnienie.

6. Nauczyciele
Wszyscy wiemy co dzieje się w dzisiejszych szkołach. Niezdyscyplinowani, często agresywni uczniowie, ich rodzice, wymagania ze strony kierownictwa szkoły, napięty program nauczania – to wszystko powoduje, że nauczyciele żyją w ciągłym stresie. Konsekwencją są wyczerpanie, wahania nastroju, depresja, czy nałogi.

5. Freelancerzy, artyści
Badania wskazują, że osoby wykonujące zajęcia kreatywne, posiadają predyspozycje do zaburzeń nastroju. Kiedy do tego dołożyć stres związany z pracą na zlecenia, nieregularne dochody i izolację, trzeba wielkich starań, aby zachować zdrowie psychiczne.

4. Pracownicy służby zdrowia – lekarze, pielęgniarki
Ich codzienna praca związana jest z cierpieniem. Zarówno pacjentów, jak i ich rodzin. Ciągła walka o zdrowie i życie pacjentów to silny stres dla pracowników służby zdrowia. Co więcej ciągłe skupienie na stawianiu trafnych diagnoz i leczeniu powoduje bagatelizowanie własnych potrzeb, niejednokrotnie prowadząc do zaburzeń psychicznych, a nawet samobójstw.

3. Pracownicy społeczni
Ich praca wymaga zaangażowania 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Pomagają rodzinom, dzieciom, często żyjącym w patologii. Nie potrafią zostawić ich problemów zamykając za sobą drzwi, a to prowadzi do zaniedbań we własnym życiu prywatnym, co nierzadko skutkuje depresją.

2. Kelnerzy
Od kelnerów wymaga się, aby stale kontrolowali swoje zachowanie na poziomie gestów i mimiki tak, aby zawsze świadczyło o kulturze osobistej, często wobec agresywnych i niezadowolonych klientów, którzy niejednokrotnie obrażają ich personalnie. Skutkiem tego jest ogromne obciążenie psychiczne, które prowadzi wprost do depresji.MC900281333

1. Osoby opiekujące się osobami starszymi
To profesja wymagająca ogromnej siły fizycznej, jak i psychicznej. Nieustanne pielęgnowanie, karmienie, pomoc w toalecie, a do tego świadomość, że nie ma szans na poprawę i z czasem będzie tylko gorzej, a do tego brak informacji zwrotnej, choćby z podziękowaniem, od osoby jaką się opiekują. Tak wielki ciężar psychiczny niemal każdego wprowadziłby w stan zaburzeń psychicznych.

Jak dobrze, że jestem księgową!
Basia

One Comment

  1. Imponująca strona ! Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.