Zdrowiej z rodzinką Memo!

HPV, czyli badajmy się by uniknąć raka.

| 2 komentarze

Wiele się w ostatnich latach mówi o HPV, czyli wirusie brodawczaka ludzkiego, który jest głównym czynnikiem powodującym raka szyjki macicy. Opowiem Wam dziś szerzej o nim.MP900440277

HPV czyli Human Papilloma Virus, to ten sam, który powoduje zwykłe kurzajki. Rozpoznano około 200 typów tego wirusa, z czego 100 jest opisanych. Większość z nich nie posiada właściwości onkogennych, ale istnieje kilka, które odpowiedzialne są za niemal 100% przypadków wystąpienia raka szyjki macicy. Oznaczane są numerami, a najgroźniejsze z nich, to typy 16 i 18. Uważać trzeba także na 31, 33, 35, 39, 40, 43, 51, 52, 53, 54, 55, 56 i 58, choć ich obecność diagnozuje się zdecydowanie rzadziej.

HPV odpowiedzialny jest także za wystąpienie nowotworów krtani, jamy ustnej, zatok, przełyku, sromu, pochwy, odbytu i penisa. Choć większość typów wirusa jest niskoonkogenna (kurzajki itp.), ale mogą one mutować w typy wysokoonkogenne i prowadzić do powstania nowotworu. Z tego właśnie względu niezmiernie ważne są regularne badania, które potwierdzą lub wykluczą powstanie jakichkolwiek zmian.

Lekarze twierdzą, że każdy człowiek choć raz w życiu jest przez pewien czas zarażony tym wirusem, różnica polega tylko na tym jaki posiadamy jego typ. Większość z nas przechodzi zakażenie bez konsekwencji, jednak zarażenie wysokoonkogennym typem prowadzi zwykle to powstania nowotworu.

Profilaktyka jest niezwykle prosta, wystarczy badać się regularnie wykonując badanie cytologiczne oraz innego rodzaju wymazy. Istnieje również możliwość zafundowania sobie specjalnej szczepionki, która bardzo pomaga w uchronieniu się przed zakażeniem.

Pamiętajmy, że nowotwór w niskim stanie rozwoju jest zupełnie wyleczalny. Ważne tylko by nie odkładać badań na później, a robić nie rzadziej niż raz na dwa lata.

Powodzenia, Kochani! B.

2 Comments

  1. Czytałam ostatnio na temat szczepień przeciwko HPV, wydaje mi się, że są to pieniądze, które warto zainwestować w swoje zdrowie. W związku z tym mam pytanie – w jakim wieku powinno się je stosować? Tzn. myślę o mojej kilkunastoletniej córce i nie wiem czy to ma sens…

  2. Ma! Czytałam wypowiedź dr hab. med. Tomasza Niemca z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, który mówił, że zaleca się rutynowe podawanie szczepionki dziewczynkom w wieku 11-12 lat, ale można też młodszym, tj. od 9 roku życia. Im dziewczynka starsza, tym zwiększa się ryzyko zarażenia wirusem, dlatego lepiej podać szczepionkę jak najwcześniej. Aczkolwiek przyjąć ją można w każdym wieku, warunkiem jest tylko brak zakażenia wirusem HPV w okresie szczepienia.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.