Zdrowiej z rodzinką Memo!

Lek przeciwbólowy – cudowne panaceum?

| 0 Komentarzy

Każdy z nas zna to nieprzyjemne uczucie. Pojawienie się bólu jest sygnałem, że w organizmie dzieje się coś złego, pozwalającym nam na podjęcie białe tabletkireakcji obronnej. Przyjmując leki przeciwbólowe, zagłuszamy komunikaty, które wysyła nasze ciało oraz narażamy się na szereg działań niepożądanych. Czy na pewno za każdym razem gdy boli nas głowa, potrzebny jest lek przeciwbólowy? Wszechobecne reklamy przekonują nas, że są to „cudowne i bezpieczne środki na każdy rodzaj bólu”. Czy aby na pewno? Czasem jednak wystarczą naturalne metody radzenia sobie z bólem, które nie odbiją się negatywnie na naszym zdrowiu.

Dostępne bez recepty leki przeciwbólowe nie zawsze są bezpieczne. Często nawet, sami pacjenci nie zapoznają się z ulotką dołączoną do opakowania i lekceważą tym samym przeciwwskazania. Z badań wynika, iż zaledwie 15% z nas czyta informacje dołączone do leków dostępnych bez recepty. Musimy pamiętać o przestrzeganiu dziennych dawek oraz nie mieszaniu środków przeciwbólowych, by nie dublować substancji czynnych. Poza tym, kupując lek kierujmy się zaleceniami lekarza, a nie hasłami reklamowymi, w których przedstawione są tylko zalety produktu. Niestety, aż na co trzeci zakup leku dostępnego bez recepty wpływ ma reklama.

Najbezpieczniejszą substancją czynną stosowaną w lekach przeciwbólowych jest paracetamol. Nie oznacza to jednak, że można przyjmować go do woli. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej zmniejsza skuteczność działania paracetamolu, dzięki czemu nie trudno o przedawkowanie. Zatrucie paracetamolem okazać się może tragiczne w skutkach, gdyż bywa śmiertelne. Pierwsze objawy przedawkowania pojawiają się zwykle po 24-48 godzin, jednak do nieodwracalnego uszkodzenia wątroby dochodzi zwykle w pierwszych godzinach od przyjęcia zbyt dużej dawki, co sprawia, że zatrucie paracetamolem jest niezwykle niebezpieczne.

Niektóre leki na grypę i przeziębienie dostępne bez recepty, mogą powodować zaburzenia rytmu serca, bezsenność oraz udar mózgu. Zażywając dwa lub trzy różne preparaty zawierające pochodne efedryny, zwiększamy prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych. Dodatkowo niektóre specyfiki mogą osłabiać zdolności psychofizyczne kierowców oraz stanowić mogą zagrożenie dla osób chorych na jaskrę. Pamiętajmy zatem zawsze, by zwrócić uwagę na substancję czynną zawartą w lekach.

różno kolorowe

Popularne ostatnio maści przeciwbólowe zawierające ketoprofen, stosowane przy bólach pleców czy kontuzjach, powodować mogą poparzenia w kontakcie z promieniami słonecznymi. Co więcej, maści te nie powinny być używane dłużej niż tydzień, ze względu na możliwość uszkodzenia wątroby.

Musimy pamiętać, że leki przeciwbólowe mają działanie doraźne i nie są skuteczne w leczeniu stanu zapalnego czy postępującej choroby. Pomagają jedynie pozbyć się bólu towarzyszącemu danym schorzeniom. Środki przeciwbólowe nie powinno przyjmować się dłużej niż 3-4 doby. Jeśli po tym czasie ból nie minie, należy zgłosić się do lekarza.

Przy niewielkim nasileniu bólu nie sięgajmy od razu po farmaceutyki, lecz starajmy się zwalczyć ból naturalnymi metodami. Jedną z nich jest aktywność fizyczna, podczas której organizm wytwarza endorfiny, odpowiedzialne za redukcję bólu. Ukojeniem dla obolałego ciała mogą być również techniki relaksacyjne.

Całusy, Basia:)

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.