Zdrowiej z rodzinką Memo!

O tym jak rozpoznać wakacyjne urazy.

| 1 Komentarz

Jedziemy niebawem z naszą rodzinką na wakacje. Już sobie wyobrażam te szaleństwa Julki ze Zbyszkiem. Jak zwykle pewnie ktoś wróci z urazem. Postanowiłam dowiedzieć się zatem jak odróżnić od siebie złamania, skręcenia, stłuczenia i zwichnięcia!Skręcenia, zwichnięcia, stłuczenia, a może złamania_2

Skręcenie
Dotyczy jedynie stawu skokowego, czyli popularnej kostki. Pierwszym objawem jest ostry i przeszywający ból, który pojawia się od razu po ewentualnym upadku lub nienaturalnym wykręceniu stopy. Następnie widoczna jest silna opuchlizna i niejednokrotnie krwiak.
Leczenie zależne jest od intensywności skręcenia. To najłagodniejsze pozwala na leczenie w domu poprzez chłodzenie stawu i zminimalizowanie ruchu. Kiedy jednak uszkodzenie jest mocniejsze, konieczne staje się unieruchomienie kostki, jednak o okresie zadecydować musi lekarz.

Stłuczenie
Inaczej uszkodzenie tkanek miękkich, zdecydowanie mniej poważne niż rana, czy złamanie. Głównymi objawami są opuchlizna uszkodzonej okolicy, bolesność, siniaki, zwiększona ciepłota okolicy urazu.
Leczenie polega przede wszystkim na oszczędzaniu stłuczonej strefy. Na początku należy stosować zimne okłady, środki zmniejszające obrzęk i leki przeciwbólowe. Warto także wybrać się do lekarza, który oceni stan uszkodzenia i wykluczy inne urazy, jak np. złamanie.

Złamanie
Innymi słowy całkowite lub częściowe przerwanie ciągłości kości, powstałe w skutek urazu. Typów złamań jest wiele, do najczęstszych jednak należą złamanie bez przesunięcia i z przesunięciem kości, nadłamanie (pęknięcie) i otwarte, czyli kiedy kość przebiła skórę i inne tkanki, w efekcie czego dochodzi do jej kontaktu z powietrzem i zarazkami.
Leczenie zależne jest od samego złamania. Przy uszkodzeniach zamkniętych, których nie doszło do przemieszczenia kości wystarczy unieruchomienie opatrunkiem gipsowym na średnio 3 tygodnie. Skręcenia, zwichnięcia, stłuczenia, a może złamania_1Zaś w sytuacji, gdy nastąpiło przesunięcie jednej z części kości, konieczne jest ustawienie jej do odpowiedniej pozycji, popularnie zwane nastawianiem i unieruchomienie. Inaczej sprawa ma się gdy uraz spowoduje przemieszczenie się odłamów kości lub jest to złamanie otwarte. W takiej sytuacji niezbędna staje się interwencja chirurgiczna, podczas której stosuje się różnorakie metody składania kości w całość.

Zwichnięcie
Ten uraz dotyczy stawów. Polega na przerwaniu torebki stawowej i przemieszczeniu którejś z części ruchomych, w skutek silnego urazu. Efektem jest zniekształcenie całego stawu i ogromna bolesność podczas prób poruszania. Wbrew pozorom ta kontuzja nie dotyczy tylko sportowców, może się przydarzyć każdemu z nas.
Pierwsza pomoc, to zimne okłady, zaś kolejnym krokiem powinna być konsultacja z lekarzem, który ustawi staw w odpowiedniej pozycji, odtwarzając w odwrotnej kolejności przebieg urazu. Nastawianie dużych stawów wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, zaś małych (palce) w znieczuleniu miejscowym. Następnie stosuje się unieruchomienie  w opatrunku gipsowym.

Teraz już nie jestem pewna, czy chcę jechać na ten urlop…
B.

One Comment

  1. Bardzo przydatny wpis – mój kuzyn swego czasu sam nie wiedział, że złamał sobie coś w stopie (dokładnie nie wiem co :P). Niestety chodzi z tym złamaniem, coś tam go bolało, ale za bardzo się nie przejmował. Skończyło się operacją w szpitalu i kilkumiesięczną rehabilitacją. Dlatego naprawdę nie warto bagatelizować takich sytuacji…

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.