Zdrowiej z rodzinką Memo!

Zapalenie zatok – bolesna dolegliwość

| 0 Komentarzy

Z ostrym zapaleniem zatok zmaga się każdego roku kilka milionów Polaków, z czego ponad połowa nie jest tego świadoma. W okresie jesienno-zimowy często doświadczamy nieżytu nosa czy ucisku w okolicy zatok. Katar jest sygnałem, że nasz organizm rozpoczął walkę z zagrożeniami i nie zawsze musi oznaczać problemów z zatokami. Jednak, jeśli wydzielina utrzymuje się w nosie przez dłuższy okres i ból głowydo tego towarzyszą nam bóle głowy, bądź części twarzy – powinniśmy udać się do lekarza, bowiem zapalenia zatok nie wyleczymy domowymi sposobami, a lekami przeciwbólowymi stłumimy jedynie ból, jednak nie wyleczymy dolegliwości.

W celu sprawdzenia stanu naszych zatok możemy wykonać krótki test, uciskając:

  • środek górnej ścianki oczodołu
  • dołek w szczęce nad trzecim zębem
  • nasadę nosa, poniżej miejsca gdzie zbiegają się brwi

Odczuwając ból w jednym z wymienionych miejsc, możemy być niemal pewni, że mamy chore zatoki. Czym jednak tak naprawdę one są i jaką rolę spełniają w organizmie? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bowiem specjaliści do dziś prześcigają się w domysłach w kwestii funkcji tej części naszego ciała. Większość z nich uważa, że chronią czaszkę przed urazem, inni twierdzą, że są rodzajem pudła rezonansowego, które nadaje brzmienie głosowi. Zatoki mają połączenie z nosem i są wyścielone błoną śluzową, produkującą wydzielinę, która niesiona ruchem rzęsek przesuwa się w kierunku nosa i gardła. Organizm jest w stanie wyprodukować nawet litr tej substancji na dobę. Zadaniem wydzieliny jest wychwytywanie i usuwanie zanieczyszczeń oraz drobnoustrojów z zatok.

Problemy z zatokami zaczynają się, kiedy wydzielina zamiast przesuwać się ku nosowi, zostaje w nich zatrzymana, przyczyniając się do rozwoju bakterii, które powodują stan zapalny. Zbierające się płyny uciskają ściany zatok, powodując ból. Zazwyczaj do zapalenia zatok dochodzi podczas przeziębienia i jest jego najczęstszym powikłaniem. Do pozostałych przyczyn zalegania wydzieliny należą: alergia oraz skrzywiona przegroda nosowa.

Kiedy jednak przytrafi nam się ta przykra dolegliwość, będziemy musieli liczyć się z koniecznością zażycia antybiotyku, ponieważ w bólwiększości przypadków choroba ta niesie za sobą znamiona zakażenia bakteryjnego. Warto byśmy przez cały okres leczenia dbali o drożność naszego nosa. Pomogą w tym dostępne w aptece środki obkurczające naczynia krwionośne błony śluzowej. Możemy także stosować domowe sposoby, np. inhalację parą wodną lub naparem szałwii oraz zakrapianie nosa roztworem soli fizjologicznej. Pamiętajmy również by przyjmować 3-4 litry płynów na dobę w celu rozrzedzenia produkowanej wydzieliny.

W okresie jesienno-zimowym powinniśmy szczególnie dbać o nasze drogi oddechowe. Unikajmy substancji drażniących, takich jak dym i chemikalia oraz dbajmy by w pomieszczeniu, w którym przebywamy powietrze było zawsze nawilżone. Jeśli już przytrafi nam się przeziębienie, dbajmy by nie wystąpiły jego powikłania. Nie czekajmy, aż infekcja przekształci się w przewlekłe zapalenie zatok, którego leczenie nie rzadko trwa latami.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.